Zdjęcie otwierające

Nowe przepisy dla osób pracujących przy komputerze już obowiązują

Paragraf

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. wprowadza szereg istotnych zmian dla pracowników oraz pracodawców w zakresie przestrzegania przepisów BHP.

Zgodnie z treścią Rozporządzenia zmianie ulega definicja stanowiska pracy. Będzie ono definiowane jako przestrzeń pracy z wyposażeniem podstawowym, w tym monitorem ekranowym, klawiaturą, myszą lub innymi urządzeniami wejściowymi, krzesłem i stołem, a także wyposażeniem dodatkowym, w tym uchwytem na dokumenty i podnóżkiem.

O co warto zadbać

Podstawka pod laptopa

Podstawka pod laptopa

Według załącznika do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. , jeżeli pracownik co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy korzysta z laptopa, stanowisko pracy powinno być wyposażone w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę pod laptopa zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika.

Podstawa na dokumenty

Podstawa na dokumenty

Jeżeli przy pracy istnieje konieczność korzystania z dokumentów, na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w uchwyt na dokumenty, posiadający regulację ustawienia wysokości, pochylenia oraz odległości od pracownika.

Podnóżek

Podnóżek

Na życzenie pracownika stanowisko pracy należy również wyposażyć w podnóżek. Kąt w zgięciu kolan powinien wynosić 90°- 105°, jeżeli stopy nie dotykają podłoża należy zastosować podnóżek zapewniający właściwe podparcie stóp.

Logo Fellowes

Jak ustawić ergonomiczne stanowisko

Pozycja przy biurku

KROK 1

Monitor powinien być ustawiony na wprost użytkownika w odległości około 40 - 75 cm od twarzy. Patrząc na ekran, bez zmiany pozycji głowy, powinniśmy mieć możliwość zobaczenia wszystkiego co się na nim znajduje.


KROK 2

W trakcie pracy dłonie powinny leżeć płasko. Aby uzyskać taką pozycję powinniśmy wcześniej zadbać o odpowiednią regulację wysokości krzesła. A podkładki ergonomiczne pod mysz i przed klawiaturę umożliwiają zachowanie neutralnej pozycji dłoni. Pamiętaj, korzystając z podkładki podpieraj dolną część dłoni, a nie bezpośrednio nadgarstek.


KROK 3

Dokumenty powinny znaleźć się bezpośrednio przed użytkownikiem pomiędzy klawiaturą, a ekranem na odpowiedniej wysokości, zmniejszając ilość ruchów głowy najlepiej po stronie oka dominującego pomogą w tym podstawy na dokumenty oraz większe bazy na dokumenty.