Zdjęcie otwierające

Nowe przepisy dla osób pracujących przy komputerze już obowiązują

Praca przy komputerze nowe przepisy - paragraf

Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. wprowadza szereg istotnych zmian dla pracowników oraz pracodawców w zakresie przestrzegania przepisów BHP. Termin minął 17 maja 2024r.

Zgodnie z treścią Rozporządzenia zmianie ulega definicja stanowiska pracy. Będzie ono definiowane jako przestrzeń pracy z wyposażeniem podstawowym, w tym monitorem ekranowym, klawiaturą, myszą lub innymi urządzeniami wejściowymi, krzesłem i stołem, a także wyposażeniem dodatkowym, w tym uchwytem na dokumenty i podnóżkiem.

O co warto zadbać

podstawka pod laptopa a nowe przepisy praca przy komputerze

Podstawka pod laptopa

Według załącznika do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. , jeżeli pracownik co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy korzysta z laptopa, stanowisko pracy powinno być wyposażone w stacjonarny monitor ekranowy lub podstawkę pod laptopa zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu pracownika.

podstawka na dokumenty a nowe przepisy pracy

Podstawa na dokumenty

Jeżeli przy pracy istnieje konieczność korzystania z dokumentów, na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w uchwyt na dokumenty, posiadający regulację ustawienia wysokości, pochylenia oraz odległości od pracownika.

podnóżek a praca przy komputerze nowe przepisy bhp

Podnóżek

Na życzenie pracownika stanowisko pracy należy również wyposażyć w podnóżek. Kąt w zgięciu kolan powinien wynosić 90°- 105°, jeżeli stopy nie dotykają podłoża należy zastosować podnóżek zapewniający właściwe podparcie stóp.

Logo Fellowes

Jak ustawić ergonomiczne stanowisko

pozycja przy biurku a nowe przepisy bhp

KROK 1

Monitor powinien być ustawiony na wprost użytkownika w odległości około 40 - 75 cm od twarzy. Patrząc na ekran, bez zmiany pozycji głowy, powinniśmy mieć możliwość zobaczenia wszystkiego co się na nim znajduje.


KROK 2

W trakcie pracy dłonie powinny leżeć płasko. Aby uzyskać taką pozycję powinniśmy wcześniej zadbać o odpowiednią regulację wysokości krzesła. A podkładki ergonomiczne pod mysz i przed klawiaturę umożliwiają zachowanie neutralnej pozycji dłoni. Pamiętaj, korzystając z podkładki podpieraj dolną część dłoni, a nie bezpośrednio nadgarstek.


KROK 3

Dokumenty powinny znaleźć się bezpośrednio przed użytkownikiem pomiędzy klawiaturą, a ekranem na odpowiedniej wysokości, zmniejszając ilość ruchów głowy najlepiej po stronie oka dominującego pomogą w tym podstawy na dokumenty oraz większe bazy na dokumenty.