Pracuj zdrowiej. Czuj się lepiej. Ergonomiczne stanowiska Fellowes

Pracuj komfortowo, dzięki metodzie 4 Stref™ Fellowes!

Nasza unikalna Metoda 4 Stref™ pokazuje, jak dostosować środowisko pracy. Stosując nasze wskazówki zyskasz poprawę
zdrowia, komfortu pracy, produktywności oraz zmniejszenie ilości nieobecności.

STREFA 1

STREFA 1

Zapobiegaj bólom
pleców i nóg

STREFA 2

STREFA 2

Zapobiegaj bólom
nadgarstków

STREFA 3

STREFA 3

Zapobiegaj bólom
karku i szyi

STREFA 4

STREFA 4

Czyste i zorganizowane
miejsce pracy

Zadbaj o prawidłową postawę w czasie pracy przy komputerze

Zadbaj o prawidłową postawę w czasie pracy przy komputerze

Co może zrobić pracodawca,
aby stworzyć zdrowe środowisko pracy?

Warsztaty ergonomiczne

Warsztaty ergonomiczne
Dostosowane do potrzeb firmy szkolenie przeznaczone dla pracowników biurowych. Zawartość merytoryczna warsztatów dobrana jest w sposób przemyślany i uporządkowany, uwzględniający trendy w zakresie zdrowej pracy oraz obowiązujące przepisy prawne. Aktywny udział uczestników w warsztatach zapewnia lepsze zapamiętywanie treści.

Audyty ergonomiczne

Audyty ergonomiczne
Głównym celem przeprowadzenia audytu stanowisk komputerowych w firmie jest realna ocena środowiska pracy, wskazanie ewentualnych słabych punktów w korelacji między użytkownikiem, a jego stanowiskiem. Audytor ukazuje obszary wymagające poprawy i sugeruje możliwe rozwiązania.

Produkty ergonomiczne

Produkty ergonomiczne
To nie użytkownik powinien dopasować się do stanowiska pracy, ale stanowisko powinno być dostosowane do potrzeb użytkownika. Korzystanie z odpowiednich produktów może pomóc w zapobieganiu powstawania niepożądanych dolegliwości zdrowotnych. Odpowiednio dobre certyfikowane produkty to gwarancja bezpieczeństwa i najwyższej jakości.

Podstawy prawne

Stanowisko komputerowe powinno zostać przygotowane zgodnie z:
Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz.U. z 1998 roku nr 148, poz. 973 z dnia 10 grudnia 1998 r.)

Rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, tekst jednolity (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z dnia 28 sierpnia 2003 r.)

Dyrektywą Unii Europejskiej 90/270/EEC z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe (piąta dyrektywa szczegółowa w rozumieniu art. 16 ust. 1 dyrektywy 87/391/EWG) wraz z uaktualnieniami.

STREFA 1

Pracownicy biurowi w Europie spędzają średnio 6 godzin dziennie w pracy przy komputerze w pozycji siedzącej. Poza pracą siedzimy także w trakcie dojazdów, w trakcie spotkań, posiłków czy odpoczynku po pracy w domu. Łącznie może to być nawet 10-14 godzin dziennie. Wielogodzinne siedzenie w nieprawidłowej pozycji, bez odpowiedniego wsparcia dla nóg i pleców, może prowadzić do osłabienia krążenia, opuchnięcia nóg, uciążliwego bólu pleców oraz ogólnego zmęczenia. Aby temu zapobiec, powinniśmy zadbać o utrzymanie prawidłowej postawy w pracy przy komputerze, ponieważ to tam spędzamy najwięcej czasu siedząc.

Wskazówki:

 • Ustaw wysokość krzesła tak, aby ręce spoczywały na biurku pod kątem prostym lub lekko rozwartym, a kąt zgięcia kolan wynosił około 90°- 105°.
 • Stopy powinny płasko spoczywać na podłodze. Jeżeli nie jest to możliwe, należy zastosować podnóżek pod stopy.
 • Tył kolan nie powinien dotykać siedziska.
 • Utrzymuj pozycję opartą w trakcie pracy - upewnij się, że plecy w pełni stykają się z oparciem siedziska.
 • Naturalne wsparcie w odcinku lędźwiowym zapewnia zastosowanie profilowanej podpórki pod plecy.
STREFA 2

W trakcie pracy na komputerze ważne jest odpowiednie ustawienie wysokości krzesła nie tylko ze względu na utrzymanie prawidłowej postawy. Wielogodzinne pisanie na klawiaturze czy korzystanie z myszki gdy krzesło mamy ustawione zbyt nisko lub zbyt wysoko sprawia, że także nasze dłonie i nadgarstki są narażone na długotrwały ucisk. Brak odpowiedniego podparcia dla dłoni, ułożenie rąk pod kątem lub opieranie dłoni o blat czy kant stołu, może skutkować bólem w obrębie nadgarstków, drętwieniem w okolicach palców i prowadzić do powstania zespołu cieśni nadgarstka. Można uniknąć tych problemów zachowując ergonomiczną postawę oraz używając podkładek podtrzymujących dłonie w neutralnej pozycji w trakcie pracy.

Wskazówki:

 • Przedramiona utrzymuj równolegle do podłogi tworząc z ramieniem kąt 90-105°, dłonie na wysokości lub nieco poniżej poziomu łokci.
 • Ustaw odpowiednią wysokość krzesła i biurka.
 • Nie opieraj nadgarstków bezpośrednio o krawędź czy blat biurka, nie zwieszaj rąk nad klawiaturą.
 • Kąt pomiędzy dłonią a nadgarstkiem w trakcie pracy powinien wynosić 0°.
 • Fotel ergonomiczny powinien być wyposażony w podłokietniki z możliwością regulacji zarówno ich wysokości, jak i odległości od siedziska.
 • Pracując na laptopie przez dłuższy czas korzystaj z zewnętrznej klawiatury z regulacją kąta nachylenia.
STREFA 3

Pochylanie się do przodu, skręcanie szyi czy poruszanie głową w górę i w dół spoglądając na dokumenty leżące na biurku i ekran monitora mogą powodować napięcie w obrębie karku, szyi i pleców. Taka sytuacja jest najczęściej spowodowana nieprawidłowym ustawieniem monitora lub częstym korzystaniem z dokumentów leżących na blacie biurka. Ustawienie monitora bezpośrednio przed sobą na odpowiedniej wysokości oraz dokumentów na linii wzroku pomaga zredukować niekorzystne czynniki wpływające na komfort pracy.

Wskazówki:

 • Monitor powinien być ustawiony bokiem do okna w odległości co najmniej 1 metra tak, aby nie odbijało się w nim światło naturalne, ani sztuczne.
 • Monitor powinien być ustawiony na wprost użytkownika w odległości na wyciągnięcie ręki – ok. 40-75 cm od twarzy.
 • Górna krawędź ekranu powinna znajdować się na wysokości wzroku lub lekko poniżej.
 • Zachowuj odpowiednią pozycję poprzez utrzymanie swojej głowy, ramion i bioder w linii prostej. Staraj się nie skręcać tułowia i nie pochylać się w kierunku ekranu.
STREFA 4

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej jest szkodliwe dla zdrowia. Może zwiększyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu, prowadzić do podwyższenia ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu. Stanowiska do pracy siedząco - stojącej Fellowes Sit-Stand Lotus™ i Levado™ zostały zaprojektowane tak, aby były łatwe w obsłudze, ergonomiczne, z szerokim zakresem regulacji (22 pozycje wysokości) i wytrzymałe. Zapewniają komfort pracy i zwiększenie naszej aktywności fizycznej!

Wskazówki:

 • Pamiętaj o korygowaniu postawy podczas pracy.
 • Wprowadzaj ruch - zawsze kiedy to możliwe.
 • Pamiętaj o regularnych 5 minutowych przerwach.
 • Dobre relacje podnoszą zadowolenie oraz wydajność w pracy.
 • Korzystaj z uniwersalnych rozwiązań np. biurek Levado™ umożliwiających szybką zmianę wysokości (dostosowanie do indywidualnych potrzeb różnych pracowników).
 • Stosuj ergonomiczne, certyfikowane rozwiązania.