Na stan naszego zdrowia i samopoczucia ma wpływ nie tylko to, czy stanowisko pracy spełnia normy ergonomii, czy też jak długo pracujemy siedząc. Ważne jest wszystko to, co robimy poza samym stanowiskiem pracy – co i jak jemy, czy uprawiamy sport, powietrze, którym oddychamy. Zastanów się jak wygląda Twoja aktywność ruchowa w domu – ile czasu siedzisz przed telewizorem czy komputerem. Od regularnych ćwiczeń i aktywnego trybu życia, aż po sprawdzanie składników naszych ulubionych potraw - tak właśnie w społeczeństwie rośnie świadomość zdrowego trybu życia. Praca z domu po latach pracy w biurze w bezpośredniej bliskości kolegów może okazać się dużą zmianą dla każdego z Nas. Wiele osób postrzega pracę w domu jako bardziej elastyczną i pozwalającą na koncentrację. Pracując w domu z przerwami dla rodziny trudne też może być zachowanie balansu między pracą a życiem rodzinnym.
Na naszym blogu przygotowaliśmy zestaw porad, które pomogą w organizacji pracy zdalnej.
Prawidłowo zorganizowane miejsce pracy jest podstawą zachowania dobrego zdrowia na lata i znacząco poprawia Twoją produktywność.
Praca zdalna wciąż budzi wiele kontrowersji wśród pracodawców, szczególnie w związku z faktem, iż wiele firm nie jest przygotowanych na takie zmiany.
Praca zdalna jest formą pracy stacjonarnej i powinna spełniać zbliżone standardy ergonomicznej organizacji stanowiska pracy do tych zapewnionych w biurze firmy.
W większości przypadków używamy w domu komputera okazjonalnie, w wolnych chwilach. Sposób w jaki korzystamy z niego na co dzień może mieć zły wpływ na stan naszego zdrowia i samopoczucia przy długotrwałej pracy zdalnej. Niezbędne będzie przygotowanie ergonomicznego stanowiska pracy. Poniżej znajdziesz informacje jakie zagrożenia niesie ze sobą długotrwałe korzystanie z komputera w nieodpowiednich warunkach i wskazówki jak temu zapobiec tworząc ergonomiczne stanowiska do pracy w domu.
Wielogodzinne siedzenie na krześle bez odpowiedniego wsparcia dla nóg i pleców może doprowadzić do osłabienia krążenia, być przyczyną bólu pleców oraz zmęczenia.
Skoryguj swoją postawę. Zadbaj o odpowiednie podparcie pleców i stóp, aby uzyskać najlepszą pozycję podczas pracy na komputerze. Pomocne będą podnóżki pod stopy i podpórki pod plecy.
Długotrwałe pisanie na klawiaturze i używanie myszy bez odpowiedniego wsparcia może powodować napięcie nerwu pośrodkowego, co prowadzi do zespołu cieśni nadgarstka.
Odciążaj nadgarstki. Trzymaj przedramiona równolegle do blatu biurka i utrzymuj nadgarstki w neutralnej pozycji. Pomocne będą podkładki pod mysz i nadgarstek oraz przed klawiaturę. Wybrane modele posiadają powłokę antybakteryjną Microban®.
Konieczność wychylania się ze stanowiska pracy i przybierania wymuszonych pozycji stanowi duże obciążenie dla układu szkieletowo-mięśniowego.
Uzyskaj komfort podczas pracy z monitorem upewniając się, że oczy są na wysokości górnej krawędzi ekranu lub lekko poniżej. Pomocne będą podstawy pod monitor i laptopa.
Zabrudzenia i smugi na ekranie, mogą zaburzać obraz. Intensywne, codzienne korzystanie z komputera sprzyja rozwojowi szkodliwych drobnoustrojów i bakterii.
Środki czystości do monitorów i obudów szybko i bezpiecznie usuną zabrudzenia z komputerów i laptopów. Pomogą także w walce z zarazkami.
Trwałe i niezawodne niszczarki osobiste doskonale nadają się dla indywidualnego użytkownika w domu, domowym biurze lub w pracy. Proste w obsłudze i bezpieczne.
Laminatory do domu, proste w obsłudze i bezpieczne. Każdy znajdzie tu urządzenie dla siebie. Pozwalają na laminowanie dokumentów jak i materiałów do zabawy.
Usuwają 99,97% zanieczyszczeń powietrza tak małych jak 0,3 mikrona dzięki czterostopniowemu procesowi filtracji. Przeznaczone do pomieszczeń o powierzchni do 42 m2.