Spośród wielu placówek służby zdrowia, w których personel i pacjenci są najbardziej narażeni na kontakt z chorobotwórczymi zanieczyszczeniami powietrza, prym wiodą gabinety stomatologiczne oraz pracownie protetyczne. Oprócz podwyższonego stężenia dwutlenku węgla (CO2), pyłu zawieszonego (PM2.5 i PM10), lotnych związków organicznych (LZO) oraz wszechobecnych cząsteczek tlenku glinu i cyrkonu, gipsu, metali ciężkich czy pyłu ceramicznego personel placówek stomatologicznych narażony jest dodatkowo na bioaerozole zawierające wirusy i bakterie, wytwarzane przez ślinę pacjentów.
Nie bez znaczenia jest również wysokie ryzyko narażenia zdrowia związane z transmisją koronawirusa SARS-CoV-2.
Pył z obróbki mechanicznej
Wirusy, bakterie i inne zarazki
Akryl i cement dentystyczny
Dwutlenek węgla i bioaerozole
Cząsteczki pyłu zawieszonego
Detergenty i chemia gospodarcza
Utrzymanie czystego i higienicznego środowiska pracy w branży stomatologicznej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia personelu i pacjentów. Powietrze w pomieszczeniach zamkniętych standardowo zawiera znaczne ilości pyłków, kurzu, alergenów, zarodników pleśni i pyłu zawieszonego i jest nawet do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Jeśli do tego zestawu dodamy typowe zanieczyszczenia powietrza występujące w gabinetach stomatologicznych i pracowniach protetycznych, otrzymamy wyjątkowo niebezpieczną mieszankę, którą z każdym oddechem wchłaniają nasze płuca.
Oto niektóre z miejsc, w których AeraMax® Professional codziennie zapewniają czyste powietrze i zdrowe środowisko pracy:
Gabinety stomatologiczne
Emitowane przez pacjentów cząsteczki bioaerozoli z wirusami i bakteriami unoszą się w powietrzu nawet przez kilka godzin, a pozostałe zanieczyszczenia są obecne niemal przez cały czas. I choć wysoce wydajne systemy wentylacji HVAC wentylują i recyrkulują powietrze wewnątrz pomieszczeń, to nie rozwiązują problemu zanieczyszczeń:} zatrzymywane są tylko duże cząstki, a wirusy, bakterie i inne zarazki z łatwością przenikają przez stosowane w wentylacji filtry.
Laboratoria protetyczne
Pomieszczenia do obróbki protez porcelanowych są zwykle pełne kurzu, mikroskopijnych cząsteczek pyłu powstałego na skutek szlifowania i obróbki mechanicznej oraz uwalnianych, niebezpiecznych dla zdrowia gazów wypalanej porcelany. Posiadanie skutecznego systemu kontroli zanieczyszczeń w laboratoriach i pracowniach protetycznych jest zatem wymogiem koniecznym utrzymania zdrowej jakości powietrza, a przez to zdrowia i dobrego samopoczucia personelu.
Poczekalnie dla pacjentów
Sezon grypowy i stan epidemiczny wywołany koronawirusem SARS-CoV-2 bezpośrednio wpływają na transmisję wirusów, bakterii i innych zarazków w skupiskach ludzi. Zalecany dystans społeczny – trudny do osiągnięcia w małych i średnich poczekalniach – oraz maseczki zakrywające twarz i nos, choć zmniejszają podatność na infekcje, to nie usuwają zarazków z powietrza. To w połączeniu z dużą rotacją osób znacząco utrudnia przeciwdziałanie zachorowaniom wśród personelu.
Odlewnie stomatologiczne
Proces technologiczny odlewania komponentów i protez stomatologicznych z metali uwalnia toksyczne gazy i opary, które nie są wystarczająco wydajnie pochłaniane przez systemy wentylacji HVAC. Te procesy odlewnictwa mogą powodować u personelu problemy zdrowotne, od bólów głowy po przewlekłe problemy z oddychaniem. Aby im zapobiec stosowane są standardowe (wymagane prawem) środki ochrony osobistej, które pełnią doraźne funkcje, ale nie eliminują szkodliwego stężenia zanieczyszczeń powietrza.
Pracownie rentgenowskie RTG
Wykonanie zdjęcia pantomograficznego czy też tomografii 3D uzębienia, niezbędnych podczas zaawansowanego leczenia stomatologicznego, wymaga bezpośredniego kontaktu specjalisty radiologa z pacjentem. I chociaż obszar promieniowania rentgenowskiego nie nie stanowi zagrożenia dla personelu pracowni to wydychane przez pacjenta aerozole z wirusami i bakteriami w trakcie ustawiania pozycji do prześwietlenia mogą być przyczyną infekcji i zachorowań.
Pracownie CAD/CAM
Ochrona specjalistycznego sprzętu oraz zdrowia personelu w pracowni projektowej CAD/CAM ma kluczowe znaczenie w obliczu poniesionych nakładów inwestycyjnych i ciągłości biznesu. Unoszące się w powietrzu ultra-drobne cząsteczki zanieczyszczeń stanowią realne zagrożenie nie tylko dla technologii, ale również zdrowia personelu. To w połączeniu z absencją chorobową pracowników i brakami wysoko kwalifikowanej kadry może osłabić pozycję rynkową Twojego przedsiębiorstwa.
Stomatologia XXI wieku to nie tylko nowoczesne technologie i piękne efekty w postaci estetyki, ale również bezbolesne zabiegi i komfort naszych pacjentów. O ile łatwo jest stworzyć wizualnie przyjazne wnętrze poczekalni i gabinetu, to już usunąć zapachy związane z dezynfekcją i stosowanymi preparatami jest bardzo trudne. Stawiając sobie jako wyzwanie usunięcie tych przykrych i nieprzyjemnych zapachów dyrekcja Centrum Dentystycznego Projekt Uśmiech w Gdańsku, przy ulicy Partyzantów 76 zastosowała profesjonalny oczyszczacz powietrza AeraMax Pro AM III.
Od momentu montażu (oczyszczacza AeraMax®Pro) powietrze w poczekalni wolne jest od zapachów, a oczekujący na wizytę we wspólnym pomieszczeniu pacjenci nie będą narażeni na wirusy lub bakterie w okresie grypowym.
”
Igor Foltyn
Lekarz stomatolog, Współzałożyciel Kliniki Projekt Uśmiech