Gabinety dentystyczne - ochrona przed wirusami - Fellowes
Blog Zapis na newsletter Gdzie kupić Kontakt

JAKOŚĆ POWIETRZA, DZIĘKI
KTÓREJ CHCESZ SIĘ UŚMIECHAĆ

Jakość powietrza w gabinetach stomatologicznych

Spośród wielu placówek służby zdrowia, w których personel i pacjenci są najbardziej narażeni na kontakt z chorobotwórczymi zanieczyszczeniami powietrza, prym wiodą gabinety stomatologiczne oraz pracownie protetyczne. Oprócz podwyższonego stężenia dwutlenku węgla (CO2), pyłu zawieszonego (PM2.5 i PM10), lotnych związków organicznych (LZO) oraz wszechobecnych cząsteczek tlenku glinu i cyrkonu, gipsu, metali ciężkich czy pyłu ceramicznego personel placówek stomatologicznych narażony jest dodatkowo na bioaerozole zawierające wirusy i bakterie, wytwarzane przez ślinę pacjentów.

Nie bez znaczenia jest również wysokie ryzyko narażenia zdrowia związane z transmisją koronawirusa SARS-CoV-2.

Typowe zanieczyszczenia powietrza w branży stomatologicznej

Stomatologia – Pył z obróbki mechanicznej

Pył z obróbki mechanicznej

Stomatologia – Wirusy, bakterie i inne zarazki

Wirusy, bakterie i inne zarazki

Stomatologia – Akryl i cement dentystyczny

Akryl i cement dentystyczny

Stomatologia – Dwutlenek węgla i bioaerozole

Dwutlenek węgla i bioaerozole

Stomatologia – Detergenty i chemia gospodarcza

Cząsteczki pyłu zawieszonego

Stomatologia – Co zrobić, aby zminimalizować podatność na infekcje wśród personelu?

Detergenty i chemia gospodarcza

Higieniczne środowisko pracy w warunkach pandemii

Utrzymanie czystego i higienicznego środowiska pracy w branży stomatologicznej ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia personelu i pacjentów. Powietrze w pomieszczeniach zamkniętych standardowo zawiera znaczne ilości pyłków, kurzu, alergenów, zarodników pleśni i pyłu zawieszonego i jest nawet do 5 razy bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Jeśli do tego zestawu dodamy typowe zanieczyszczenia powietrza występujące w gabinetach stomatologicznych i pracowniach protetycznych, otrzymamy wyjątkowo niebezpieczną mieszankę, którą z każdym oddechem wchłaniają nasze płuca.

Zapewnienie czystego powietrza to wyzwanie, które należy podjąć!

Oto niektóre z miejsc, w których AeraMax® Professional codziennie zapewniają czyste powietrze i zdrowe środowisko pracy:

Stomatologia – Gabinety stomatologiczne

Gabinety stomatologiczne

Emitowane przez pacjentów cząsteczki bioaerozoli z wirusami i bakteriami unoszą się w powietrzu nawet przez kilka godzin, a pozostałe zanieczyszczenia są obecne niemal przez cały czas. I choć wysoce wydajne systemy wentylacji HVAC wentylują i recyrkulują powietrze wewnątrz pomieszczeń, to nie rozwiązują problemu zanieczyszczeń:} zatrzymywane są tylko duże cząstki, a wirusy, bakterie i inne zarazki z łatwością przenikają przez stosowane w wentylacji filtry.

Stomatologia – Laboratoria protetyczne

Laboratoria protetyczne

Pomieszczenia do obróbki protez porcelanowych są zwykle pełne kurzu, mikroskopijnych cząsteczek pyłu powstałego na skutek szlifowania i obróbki mechanicznej oraz uwalnianych, niebezpiecznych dla zdrowia gazów wypalanej porcelany. Posiadanie skutecznego systemu kontroli zanieczyszczeń w laboratoriach i pracowniach protetycznych jest zatem wymogiem koniecznym utrzymania zdrowej jakości powietrza, a przez to zdrowia i dobrego samopoczucia personelu.

Stomatologia – Poczekalnie dla pacjentów

Poczekalnie dla pacjentów

Sezon grypowy i stan epidemiczny wywołany koronawirusem SARS-CoV-2 bezpośrednio wpływają na transmisję wirusów, bakterii i innych zarazków w skupiskach ludzi. Zalecany dystans społeczny – trudny do osiągnięcia w małych i średnich poczekalniach – oraz maseczki zakrywające twarz i nos, choć zmniejszają podatność na infekcje, to nie usuwają zarazków z powietrza. To w połączeniu z dużą rotacją osób znacząco utrudnia przeciwdziałanie zachorowaniom wśród personelu.

Stomatologia – Odlewnie stomatologiczne

Odlewnie stomatologiczne

Proces technologiczny odlewania komponentów i protez stomatologicznych z metali uwalnia toksyczne gazy i opary, które nie są wystarczająco wydajnie pochłaniane przez systemy wentylacji HVAC. Te procesy odlewnictwa mogą powodować u personelu problemy zdrowotne, od bólów głowy po przewlekłe problemy z oddychaniem. Aby im zapobiec stosowane są standardowe (wymagane prawem) środki ochrony osobistej, które pełnią doraźne funkcje, ale nie eliminują szkodliwego stężenia zanieczyszczeń powietrza.

Stomatologia – Pracownie rentgenowskie RTG

Pracownie rentgenowskie RTG

Wykonanie zdjęcia pantomograficznego czy też tomografii 3D uzębienia, niezbędnych podczas zaawansowanego leczenia stomatologicznego, wymaga bezpośredniego kontaktu specjalisty radiologa z pacjentem. I chociaż obszar promieniowania rentgenowskiego nie nie stanowi zagrożenia dla personelu pracowni to wydychane przez pacjenta aerozole z wirusami i bakteriami w trakcie ustawiania pozycji do prześwietlenia mogą być przyczyną infekcji i zachorowań.

Stomatologia – Pracownie CAD/CAM

Pracownie CAD/CAM

Ochrona specjalistycznego sprzętu oraz zdrowia personelu w pracowni projektowej CAD/CAM ma kluczowe znaczenie w obliczu poniesionych nakładów inwestycyjnych i ciągłości biznesu. Unoszące się w powietrzu ultra-drobne cząsteczki zanieczyszczeń stanowią realne zagrożenie nie tylko dla technologii, ale również zdrowia personelu. To w połączeniu z absencją chorobową pracowników i brakami wysoko kwalifikowanej kadry może osłabić pozycję rynkową Twojego przedsiębiorstwa.

Rekomendacje

Stomatologia XXI wieku to nie tylko nowoczesne technologie i piękne efekty w postaci estetyki, ale również bezbolesne zabiegi i komfort naszych pacjentów. O ile łatwo jest stworzyć wizualnie przyjazne wnętrze poczekalni i gabinetu, to już usunąć zapachy związane z dezynfekcją i stosowanymi preparatami jest bardzo trudne. Stawiając sobie jako wyzwanie usunięcie tych przykrych i nieprzyjemnych zapachów dyrekcja Centrum Dentystycznego Projekt Uśmiech w Gdańsku, przy ulicy Partyzantów 76 zastosowała profesjonalny oczyszczacz powietrza AeraMax Pro AM III.

Od momentu montażu (oczyszczacza AeraMax®Pro) powietrze w poczekalni wolne jest od zapachów, a oczekujący na wizytę we wspólnym pomieszczeniu pacjenci nie będą narażeni na wirusy lub bakterie w okresie grypowym.

Igor Foltyn
Lekarz stomatolog, Współzałożyciel Kliniki Projekt Uśmiech

Skontaktuj się z Nami

Aby skorzystać z formularza prosimy o zaakceptowanie zgody marketingowej.