Jak czyste jest „świeże powietrze”? Człowiek oddycha średnio 12-16 razy na minutę dostarczając do płuc około 0,5 litra powietrza z każdym wdechem. W czasie wysiłku objętość wdychanego powietrza może się zwiększyć 6 razy. Do naszych płuc dostaje się codziennie średnio ok. 16.000 litrów powietrza. Zobacz poniżej, co zawiera każdy litr:
Bakterie i wirusy
Brzydkie zapachy
Pyłki i inne alergeny
Smog
Zarodniki pleśni
Kurz i roztocza
Wszelkie przestrzenie publiczne, w tym żłobki, przedszkola czy szkoły są znacznie bardziej narażone na zwiększone ilości bakterii, wirusów, alergenów, oparów środków chemicznych, czy nieprzyjemnych zapachów. Wirusy (grypa, rotawirusy, świnka, ospa, różyczka itp.) oraz większość bakterii przenoszona jest drogą kropelkową. Wirusy grypy mogą przeżyć w powietrzu do kilku godzin przemieszczając się samodzielnie na odległość do 2 metrów lub więcej. Dodatkowo problem wzmaga smog, toksyny ze spalania i pożarów oraz inne zanieczyszczenia powietrza, które dostają się do wnętrza pomieszczeń przez otwarte drzwi, okna, systemy wentylacji.
Dzieci wdychają więcej zanieczyszczeń powietrza niż dorośli w przeliczeniu na masę ciała, częściej oddychają przez usta niż przez nos, a ich układ odpornościowy i organy nie są w pełni rozwinięte (płuca rozwijają się do 8-go roku życia), przez co są szczególnie narażone na zanieczyszczenia powietrza i bardziej podatne na działanie toksyn oraz zakażenia wirusowe i bakteryjne.
Smog
Smog jest niewidoczny i bezwonny, a kiedy jest już widoczny i wyczuwalny, jego stężenie przekracza kilkunastokrotnie dopuszczalne normy. Zawiera drobiny kurzu, popiołu, sadzy, piasku, starte ogumienie, tarcze i klocki hamulcowe samochodów (pyły PM 2.5 i PM10). Ponadto rakotwórczy benzopiren, tlenki siarki, azotu i węgla, metale ciężkie m.in. kadm, rtęć, ołów, które osiadają na drobnych cząstkach i w ten sposób przenikają do organizmu wraz z wdychanym powietrzem. Zatrucie smogiem dotyczy 91% terytorium Polski, a 100% obszaru kraju jest objęte zanieczyszczeniem z powodu rakotwórczego benzopirenu.
Wirusy i zarazki
Infekcje bakteryjne i wirusowe, niekończące się choroby wśród dzieci, zarażający się i chory personel, nieobecności, zastępstwa, a w efekcie koszty. To wszystko tworzy codzienność przedszkoli i żłobków. Mycie rąk nie gwarantuje uniknięcia infekcji. Najczęściej do zakażeń dochodzi drogą kropelkową (kaszel, kichanie, mówienie), a zamknięte pomieszczenia potęgują ryzyko infekcji. Dla przykładu cząsteczki z wirusem grypy mogą unosić się w powietrzu nawet do 2 godzin i przemieszczać na spore odległości. Co więcej, wirus ulega mutacji, a szczepionki są tworzone na bazie szczepów z poprzednich sezonów.
Alergia i astma
Powszechny i rosnący problem zdrowotny polskich dzieci to alergie i astma. Okres wiosenno-letni to nasilenie obecności pyłków na zewnątrz, które dostają się także do wnętrza przez systemy wentylacji, uchylone okna, wnoszone są ubraniach i włosach. Z kolei lotne związki organiczne i chemiczne, dym, zarodniki pleśni a przede wszystkim roztocza kurzu, to alergeny zagrażające nam w pomieszczeniach przez cały rok. Nawet częste sprzątanie nie rozwiązuje tego problemu - alergeny unoszą się w powietrzu. Podobnie wietrzenie, które skutkuje tym, że wpuszczamy do pomieszczeń alergeny i zanieczyszczenia z zewnątrz.
Eliminacja zapachu jest bezspornie wyczuwalna przez personel przedszkola, a redukcję smogu potwierdzają pomiary. Wielką zaletą urządzenia jest fakt, że zamontowane na ścianie jest niedostępne, a tym samym bezpieczne dla dzieci, jaki i to, że oczyszczone powietrze dociera z góry, a więc bezpośrednio do płuc dzieci.
”
Edyta Kurnik
Dyrektor przedszkola
"Zaczarowana dorożka" w Krakowie
Według pielęgniarek zapach uległ poprawie. Powietrze jest czyste i odczuwalnie lepiej przyswajalne. W opinii mam i personelu łatwo oddycha się i czuje świeżość. Urządzenie pracuje poniżej progu „hałasu dziennego” i wpisuje się w „ciszę nocną”. Nie zakłóca snu.
”
Oddział noworodków
Szpital Wojewódzki w Siedlcach